18 Ocak 2013 Cuma

ÇAYA KAHVEYE ŞEKER ATMAYIN


Çayı çok seven bir toplumda yaşıyoruz. Sabah uyanınca çay içen, iş yerinde çay içen, misafiri geldiğinde çay demleyen, gece otururken yine çay içen bir milletiz. Ve maalesef çayı şekerle içmeye çocukluğumuzdan beri alışığız. Evlerde veya dışarıda çay bahçelerinde çay tabağına 2 küp şeker konulur, soframızın üzerinde her daim ağzına kadar şeker dolu şekerliğimiz bulunur, biraz daha şık bir restoranda veya cafede ise çayın yanında mutlaka ya ufak bir kurabiye veya bir şekerleme gelir. Kısacası bizim için çay eşittir şekerdir.
Aslında aynısı kahve için de geçerlidir. Orta şekerli türk kahvesi içmeye alışığızdır, kahvenin yanına minik de olsa bir çikolata iliştirmeye ise bayılırız.
Peki çay ve kahveler şeker ile bu kadar akraba olmuşken gün içinde toplamda içtiğiniz çayı, kahveyi ve yanında kullandığınız şekeri hiç hesapladınız mı? Eğer bunu hiç düşünmediyseniz şimdi ufak bir hesaplama yapalım;
Ortala günde 8-9 bardak çay içiyorsanız ve 1 de orta şekerli türk kahvesi içiyorsanız toplamda ortalama 18-20 adet küp şeker kullanıyorsunuz demektir. Bu 1 ayda ortalama 550 adet küp şeker yapar. 1 yılda ise 6500-6600 adet küp şeker yapar. Yani siz faretmeden 1 minik küp şekeri yüzünden binlerce kaloriyi fazladan ve boşu boşuna alıyor olabilirsiniz. 

ŞEKERİN BİZE HİÇ Mİ YARARI YOK?
Evet sofra şekeri diye tanımlanan çay şekerinin vücudumuza hiç mi hiçbir faydası yoktur. Hatta faydalı olmak bir yana,  iştah açıcı, şeker dengesini bozucu, karın yağlandırıcı ve rafine ürün olduğu için sağlık bozucu etkileri bile vardır. 

PEKİ YA TATLILAR?
Beslenme bilimini bilenler ve bu işin içinde olanların şekere bakış açıları çok nettir. Şeker ve şekerli ürünler sağlıklı değildir ve mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Ancak damak tadımız ve  nefsimiz bazı besinleri tüketmek için bizi itekler. Birbirinden lezzetli tatlılar da bunlardan bazılarıdır. Eğer haftada 1-2 defa 1-2 porsiyon tatlı yiyen birisi iseniz ve şeker metabolizması ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamıyorsanız şanslısınız. Bu miktarda tatlının bir zararı olmaz.Ancak her gün, hatta her öğün çayın içine şeker atan birisi iseniz dikkat! Çaya kahveye şeker atmak, haftada 1 defa tatlı yemekten çok daha tehlikelidir.

Hiç yorum yok: