19 Şubat 2014 Çarşamba

DİYETTE İSKENDER Mİ OLUR DEMEYİN

Bursalı olup, üstelik Bursa'da yaşayıp da iskender yememek olmaz. Diyetisyen iskender yer de onun faydalarını anlatmadan geçer mi?

Bursa iskenderinin üzerinde ortalama   100-150 gram arasında orta yağlı et döneri bulunur. Bazı restoranlar kıymadan döner hazırlıyor. Ancak ben direkt parça etten hazırlanan döneri daha çok seviyorum. Bu sebeple parça et ile döner yapan bir restoranım var. Daimi müşterisiyim. 

İskender kebabı pidesi, eti, yoğurdu ve közlenmiş domates biberi ile  sağlıklı bir alternatif. Bursa'da genllikle yanında şekerli üzüm suyu oan şıra ile birlikte tüketiliyor. Ancak ben öğünün kalorisini daha fazla yükseltmemek adına yanına içecek tercih etmiyorum.

Zayıflama diyeti yaparken Bursa iskenderi yemek isteyen danışanlarıma ise ufak tefek uyarılar ile 1 porsiyon iskenderi diyetlerine genelde yazıyorum.

Bir öğün olarak yemek istediğinizde yanına, tıpkı benim yaptığım gibi, içecek söylemeyin. Eğer iskenderi Bursa'da yiyorsanız, iskenderin üzerine gezdirilen domates sosu pidelerinin ıslanması için son derece yeterlidir. ekstra terayağı ilavesi yaptırmayın. Etlerinin ve yoğurdunun hepsini, domates ve biberlerini mutlaka bitirin. Pidelerinin ise yarısını tüketin. üzerine afiyetle açık, şekersiz bir çay için. Durumdan yeterince keyif aldıktan sonra yanınızda kim varsa:) beraber yarım saatlik açık havada keyifle tur atın. Ve günlük yeme içmenizi burada sonlandırın. Diyetinizde size nefes aldıracak keyifli, lezzetli bir akşam yemeği ve ardından güzel bir yürüyüş iyi gelecektir.

Hiç yorum yok: