28 Eylül 2015 Pazartesi

KARŞI KONULAMAZ YEME İSTEĞİ VE LEPTİN DİRENCİ
Bazılarımız için yemek yemek sadece acıkınca yapılan bir davranış değildir. Aç, tok fark etmeden her fırsatını bulduğunda yemek yiyenler, yapılan hiçbir ikramı geri çeviremeyenler, aklında sürekli yemek olan, tüm sosyal aktivitelerini yemek yeme üzerine kuran kişiler var. Eğer sizde böyle bir durum yaşıyorsanız bunun normal olmadığını bilmelisiniz. 

Bu istek neden olur?
Vücudumuzda açlık tokluk mekanizmasını dengeleyen önemli 2 hormon vardır. Leptin ve ghrelin
Leptin hormonu vücudumuzda bulunan yağ dokusundan üretilir. Kandaki seviyesi yükseldiğinde TOKLUK hissi verir.  Bu sayede alınan kalorinin yeterli olduğu ve bundan sonra alınacak kalorilerin yağ olarak depolanması için vücudu uyarır. 

Leptin salınımını etkileyen en önemli etkenlerden biri uykudur. Uyku esnasında leptin hormonu yüksek seyreder ve uykulu iken açlığımızı bu sebeple hissetmeyiz. Gün içinde az uyuyan kişilerde(8 saatten az) ,yani uykusuz kalındığında, leptin miktarı düşer. Bu da gün içinde daha fazla açlık çekmemize sebep olur.
Yağ dokumuzdan salgılanan leptin obez bireylerde fazla salgılanmaktadır. Aslında mantıken daha fazla leptin daha az iştah olması gerekirken, obez bireylerde bu düzen böyle işlemez. Eğer bir bireyde daha fazla leptin daha fazla iştah gibi bir durum oluşmaya başladıysa burada LEPTİN DİRENCİnden söz etmeliyiz. Leptin direnci vücudumuzun leptin hormonuna karşı oluşturduğu dirençtir. Hormon beynimiz tarafından algılanamaz ve leptin yükselse bile iştah kapanmaz. Tıpkı insülin direncine benzer bir  mekanizma oluşturan leptin direncini kırabilmek için kişi mutlaka kilo vermeli, düzenli egzersiz yapmalı, düzenli uyumalıdır. Eğer sizde kilo veremiyor, fazla iştah problemi yaşıyorsanız mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. 

Sağlıklı ve fit günler dilerim. 

SÜREKLİ YEME İSTEĞİ NEDEN OLUR? yazısı için TIKLAYINIZ 

Hiç yorum yok: