25 Temmuz 2013 Perşembe

BEBEKLERİN AY AY GELİŞİMLERİ

 Anne babalar bebeklerinin beslenmesine dikkat ettikleri kadar büyüme gelişme süreçlerinde çevresinde olan bitenlere karşı verdikleri tepkileri de takip etmeliler. Bebeklerin motor gelişimleri ve duyusal gelişimleri de en az beslenme düzenleri kadar önemlidir.  Bu konuda ntvmsnbc 'nin yaptığı bir haber dikkatimi çekti ve bunu bloğuma taşıma ihtiyacı duydum. Anne ve babalara önemli bir dipnot olsun. İşte haberin devamı;1.Ay1.aylarında göz teması kurar, yardıma ihtiyaç duyduğunda ağlarlar. Aynı zamanda, ebeveynlerinin tepkilerine gülümseyerek ve sesler çıkararak cevap verirler.

2.Ay
2.aylarında, sosyalleşip etraflarına gülücükler atmaya başlayan bebekler, çevresindeki insanların yüzlerini incelerler.
Objeler yerine insanlarla oynamaktan hoşlanır ve oyun bittiğinde ağlayarak tepki verirler.
Çıkardığı seslerle etrafındakilere cevap verirler ve  kızgınlıklarını ilk kez 2.ayda belli etmeye başlarlar.
3.AyGülümsediğinizde size ellerini ve ayaklarıyla tepki vererek gülümser. Bazı hareketleri ve yüz ifadeleri taklit edebilir.
4.Ay4. ayda bebeklerin ilgisini çocuklar çekmeye başlar ve televizyon ya da diğer insanların yerine çocuklarla ilgilenirler. Gıdıklandıklarında gülümserler ve oyunları bozulduğunda ağlarlar.
5. AyKendilerine güvenmeye başlayan bebekler, ailesi ile yabancıları ayırt edebilir ve yemek sırasında oyun oynamaktan hoşlanırlar.
6. AyHuyları açık bir şekilde gözlenebilen bebeklerin aktif, nazik, uysal olup olmadığını 6. Ayda anlayabilirsiniz. Kendi adını tanıyan bebekler, mutluyken gülümser ve mutsuzken ağlarlar.
7.Ay“Hayır’ın” anlamını artık anlayan bebekler, sosyal etkileşimden hoşlanmaya başlarlar. Sinirlerini daha güçlü ifade eder ve yetişkinlerin seslerini taklit etmeye çalışırlar.
8.AyTanıdıkları ile tanımadıklarını ayırmaya başlayan 8 aylık bebekler, yabancılara karşı sinirli ya da utangaç olabilirler. Oyuncağa ulaşamama gibi istediklerinin yapılmadığı durumlarda hayalkırıklığına uğrayıp ağlamaya başlarlar.
9. Ayİnsanların el hareketlerini  taklit etmeye başlarlar. Aynada kendilerine gülümseyen ve öpen 9 aylık bebekler ebeveynlerinin yanında oynamaktan hoşlanırlar. Bu dönemde başka bir çocuğun varlığı onları hassaslaştırır.
10.AyBu ayda bebekler, kendilerine güvenmeye ve ayrılıktan korkmaya başlarlar. Alkışla cevap verip kendini ifade etmeye başlar. Yüksekliğin farkına varmaya başlayan bebekler, üzgün, mutsuz ve kızgın olabilirler.
11.AyAilelerinden onay almayı bekleyen bebekler, annelerine pek yardımcı olmazlar.
12. AyÖfkeli olduklarında bağırarak kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Yardımcı olmak ile olmamak arasında kararsız olan 12 aylık bebeklerin espiri anlayışı oluşmaya başlar. haberi ntv sitesinden okumak isteyenler için ;
http://www.ntvmsnbc.com/id/25371708/

Hiç yorum yok: