23 Aralık 2013 Pazartesi

VÜCUDUMUZUN SUSUZ OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?


Su vücudumuz için çok önemli. Kabaca vücudumuzun yarısı sudan oluşuyor diyebiliriz. Ancak bazı durumlarda bu kadar önemli olan suyu ihmal ediyoruz.  Dolayısı ile susuz kalıyoruz. Peki vücudumuzun susuz kaldığını nerden ve nasıl anlarız. İşte en önemli susuzluk belirtileri;
·         Derimiz susuz kaldığımızı direkt olarak bize bildiren en önemli organımızdır. Özellikle dudaklarımız susuzluğa karşı oldukça hassas. Kuru ve çatlak dudaklar, kurumuş ve pullanmış deri  vücudumuzun susuz olduğunun göstergesidir.
·         Baş ağrısı susuzluğun anlık belirtisidir. Eğer akşam üstüne doğru baş ağrılarınız sık sık oluyorsa gün içindeki su içişinizi bir gözden geçirin. Az su içmek sebepsiz baş ağrıları yapacaktır.
·         İdrarımızın rengi de anlık susuzluğumuzun göstergesidir. Koyu sarı renkli ve kokan idrarınız varsa susuz kalmışsınız demektir. Eğer bunu yaşarsanız tuvalet çıkışında doğruca gidip 1 büyük bardak su içmelisiniz.
·         Derinizin turgor basıncı da susuzluğunuzu ele verir. Turgor basıncınızı şu şekilde tespit edebilirsiniz. Kolunuzun üst kısmında, karnınızda veya bacağınızda bir bölgeye parmağınız ile bastırın. Veya baş ve işaret parmağınız ile derinizi tutup bırakın. Eğer deriniz eski haline çok hızlı geliyor ise susuz kalan veya ödemli olan bir vücudunuz yok demektir. Ancak deriniz içeri çökük kalıyor ve eski haline geç dönüyor ise susuz kalmışsınız demektir.

SUSUZLUKTAN KURTULMAK İÇİN;
Günde 8-10 bardak su içiniz.
Su içeriği yüksek besinler tercih ediniz( çorba, ayran, yoğurt, meyve ve bitki çayları gibi)
Meyve ve sebze tüketiniz.
Kafeiniz fazla olan içecekleri sınırlandırınız(kahve, kola ve siyah çay gibi)
Alkol aldıktan sonra bol su içiniz.

Hiç yorum yok: