1 Temmuz 2014 Salı

RAMAZANDA METABOLİZMANIZ YAVAŞLAMASIN!!Ramazan ayı bazılarımız için kilo sorunu yaratmazken bazılarımızın kilo alabildiği bir aydır. Uzun süre açlığa bağlı olarak yavaşlamaya başlayan metabolizma, iftar sonrasında kontrolsüz ve miktarca fazla besinin tüketilmesi ile enerji dengesizliği yaratabiliyor. Bu dönemde hareketlerin kısıtlanması, fırsatı olanların gündüz uyuması, suyun az tüketilmesi ve aç kalınan sürenin uzunluğu birleştiğinde vücudumuz her tüketilen besinin depolanması meylinde programlanıyor. Dolayısı ile oruç tutulsa bile ramazan sonrası tartının söylediği rakam 3-5kg yukarıda olabiliyor. Siz de ramazan da kilo alanlardansanız bu önerilerimiz sizin için;
·         Yapılan en büyük hata fiziksel aktiviteyi kısıtlamaktır. Ramazanda yürüyüşü ihmal etmeyin. Özellikle iftardan 1 saat sonrası yarım saatlik yürüyüş, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.
·         İftardan hemen sonra uyumayın. Uyumak için en az kendinize 2 saat ayırın.
·         İftardan 2 saat sonra ara öğün yapın. Yapılan diğer büyük hata da iftar sofrasından kalkmadan meyvenin, tatlının, çayın, kurabiyelerin yenilmesidir. Bu tür ara öğünler için en az 2 saat beklemelisiniz. Aradaki 2 saatlik mola hem sindirimi sağlayacak hem de kilo almanızı engelleyecektir.
·         İftarda çorbanızı ve yoğurdunuzu yedikten sonra ana yemeğe geçmek için 15 dakikalık bir mola verin. Sofradan kalkın ve 15 dakika dinlenin.
·         Kızartma besin yemeyin. Tencere yemekleri ve fırın yemekleri çok daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.
·         Tatlı olarak hafif, yağ içeriği az, şerbetli olmayan tatlıları tercih edin.  Sütlü tatlılar veya dondurmalar en iyi tercihlerdir.
·         İftar sonrası meyvenin dozunu kaçırmayın. Kadınların 2 porsiyon, erkeklerin 3 porsiyondan fazla meyve yemesi iftar sonrası için uygun değildir.
·         İftar sofrasında mutlaka 2-3 bardak su için. Bu hem kaybettiğiniz sıvıyı yerine koyacak hem de midenizi doldurarak erken doymanızı sağlayacaktır.
·         Sofrada önce salatanızı yiyin.
·         Ramazan ikramlarını mümkün olduğunca ufak porsiyonlarda kabul edin.
·         İftariyeliklerden mümkün olduğunca az miktarlarda tüketin.
·         İftar sonrası enerjinizi kolay toplayabilmeniz için bol su ile birlikte sade türk kahvesi içebilirsiniz.

Hiç yorum yok: