29 Haziran 2012 Cuma

KİLOLU OLMA TAKINTISI BAŞA DERT
Her köşede daha ince olmak için sunulan öneriler, sağlıklı beden algısının değişmesi, televizyon dünyasındaki incecik mankenler insanları kilo takıntılı hale getiriyor. Hep biraz daha ince olma isteği ise geri dönüşü olmayan psikolojik sorunlara neden oluyor. Web sitelerinden bulunan ve kişiye özel olmayan diyet listelerinin sürekli uygulanması ise metabolizmaya zarar veriyor. Sonuç: yine geri dönüşü olmayan sağlık problemleri oluyor.
Bedenini beğenmeme, sürekli fazla kilolu olduğunu düşünme ve bununla beraber kısır döngü şeklinde uzman kontrolü olmadan yapılan hatalı diyetler sizi de bu derdin içine düşürdüyse şu yolları takip edin;
1.       İlk başta yapmanız gereken her sabah tartının başına gitmeyi bırakmak olmalı. Tartılmak maksimum haftada 1 yapılırsa sağlıklı bilgi verir.
2.       Tartının sizin için doğru rakamı söylemesini istiyorsanız haftada 1 defa, sabahları tartılmalı, özellikle kadınlar regli dönemi öncesi ve sırasında tartılmamalıdır.
3.       Pantolon bedenlerinize bakarak kilonuzu başkaları ile kıyaslamayın. Herkesin bedeninin sahip olduğu kemik kalınlığı ve kas ağırlığı farklıdır. Sizin için en ideal beden 36 beden olmayabilir. Bunu sorun haline getirmeyin.
4.       Fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız bunu kendi başınıza değil, mutlaka bir uzmandan destek alarak çözmelisiniz.
5.       Asla çok düşük kalorili diyet listeleri uygulamayın. Bu listeler vücudunuzu daha yavaş çalışmaya alıştırıyor. Her zaman için daha fazla hacimde ve daha düşük kalorili besinler tercih ederek doymalısınız.
6.       Zayıflamak için öğün atlamak bir seçenek değildir. Aksine özellikle kahvaltı ve öğle yemekleri yeterince tüketilmeli, doygunluk hissi sağlanmalıdır. Bu iştahınızın kontrol edilebilmesi için önemlidir.
7.       Vücudunuzu iyice dinleyin. Yaptığınız bütün hataların sinyallerini en yalın şekilde size sunacaktır. Hatalı zayıflama listeleri saçlarınızın dökülmesine, cildinizin kurumasına, bağırsak harekelerinde yavaşlamaya ve kabızlığa, halsizliğe ve sürekli kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Eğer sizde de bu belirtiler var ise işin uzmanı ile görüşme sırası gelmiş demektir.
8.       Bütün önerilere rağmen hala kendinizi ayna karşısında ve tartı üzerinde buluyorsanız ve bu durum artık sizin sosyal hayatınızı etkileyecek boyuta ulaştıysa, mutlaka psikolojik destek almak için psikolog ile görüşmelisiniz. 

Unutmayın, sağlığınız çok değerli !

Hiç yorum yok: