14 Ağustos 2015 Cuma

DÜŞÜK KALORİLİ ATIŞTIRMALIKLAR
Diyet yaparken çoğu kişi kalorisi olmayan veya kilo yapmayan atıştırmalıkları sorarlar. “gönlümce, doyana kadar yiyebileceğim bir şey yok mu?” sorusu en sık duyduklarımdan. Aslında bu post gerçekten ihtiyaç duyduğum için yazılan bir post. Kalorisi düşük, yediğiniz zaman hem sizi hem de diyetisyeninizi üzmeyecek, masum sayılan, en azından sizi fazla yağlandırmayacak besinler mevcut. Ancak bu postu okumadan önce suyun bile bir sınırda kalması gerektiği, her şeyin bir tüketim dozunun olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.

·         Negatif kalorili besinleri diyetinizde sınırsızca yiyebilirsiniz. Çünkü adı üzerinde bu besinlerden pozitif anlamda bir kalori sağlayamıyoruz. Vücudunuzu yağlandırmıyorlar. Yer kaplayarak tokluk hissi yaratıyorlar. NEGATİF KALORİLİ BESİNLER yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu besinleri çiğ veya haşlayarak, fırınlayarak da tüketebilirsiniz. 

·         Meyvelerden tanesi en çok ama koalrisi en düşük olanları atıştırmalık olarak seçebilrisiniz. Örneğin böğürtlen, ahududu, vişne. 1 kase dolusu yiyebilirsiniz. Üzerlerine az miktarda yoğurt dökerek de yiyebilirsiniz. 

·         Leblebi veya nohut kalorisi düşük, tok tutan, yağ içermeyen, şekeri hızlı yükseltmeyen bir yapıya sahip. 1 çerez kasesi dolusu leblebi veya nohut tüketebilirsiniz. Lezzetlendirmek için 1 kasenin içine 1 kaşık kuru üzüm de karıştırabilirsiniz. Leblebinin baklagil grubundan olduğunu ve fazlasının aşırı gaz yaptığını unutmayınız. 

·         Yağı alınmış ayran veya yağı alınmış süt ile içecekler hazırlayabilirsiniz. Örneğin yağı alınmış ayranın içine 1 avuç dolusu böğürtlen atarak shakerdan geçirin.enfes bir içecek elde edeceksiniz. Soğuk süt içine 1 kaşık neskafe biraz buz ile enfes bir kahve yapabilirsiniz. 

·         Kepekli yaprak galetaları çoğunuz biliyorsunuzdur. Bu galetalar oldukça ince ve düşük kaloridir. 4 adet yaprak galetanın üzerine yağsız lor peyniri sürün. Üzerlerine isteğinize bağlı olarak domates dilimleri koyabilir veya baharatlı salça sürebilirsiniz. Son derece keyifli, oyalayıcı ve düşük kalorili bir ara öğün yapmış olacaksınız. 

·          1 muzu ezin ve yulaf kepeği ile karıştırın. İnce parçalar halinde fırında biraz pişirin. Bu şekilde kıtır kıtır yulaflı meyveli tatlı galetalar elde edebilirsiniz. Atıştırmalık için süper. 
 

1 yorum:

Dilek Çetiner Bahçetepe dedi ki...

ince olmak ve ince kalmak adına harika bilgiler, tıpkı sizin gibi...