30 Temmuz 2015 Perşembe

DONDURMA AŞKINA
 “en masum tatlı dondurmadır” diye yanlış bir bilgi dolaşıyor etrafta. Sınırsız yiyebilirsiniz, kalorisi yok, kilo yapmaz, şeker yükseltmez gibi inanışlar var. dondurma ile aranızı bozmak istemem ama bu durum maalesef böyle değil.
Eskiden dondurmalar gerçekten sahlepli, gerçek sütlü yapılırmış. Tabi ki tadına da doyum olmazmış. Şimdilerde piyasadaki dondurmaların çoğu hazır karışım tozların su ile çırpılması ile elde ediliyor. İçinde süt tozu, krema, fruktoz şurubu gibi aslında bizim pek de sevmediğimiz şeyler bulunuyor. Çikolata kaplama, renklendirici, boyar madde gibi katkılarla hem sağlıksızlaştırılıyor, hem de kalorisi yükseliyor.  Aslında dondurma niyetine yediğiniz şey marketlerde satılan bisküvi, gofretten pek farklı olmuyor. O zaman bu masum tatlının masumluğu da tabi ki gitmiş oluyor.
Benden size tavsiye güvenilir bir yerde yapılmış açık pastane dondurmalarını tüketmeniz. Dondurması ile meşhur olmuş, lezzetli, sahlepli, kıvamlı dondurma yapan, süt kullanan dondurmacıları keşfedin. Haftada 2-3 defa 1 porsiyon yani 2 top, ortalama 100g dondurma yemeye çalışın. Bir gün mola vererek yiyebilirsiniz. Evde yiyecekseniz dondurma kupunuzun boyutunu küçük tutun. Kocaman bir kasenin içinde 2 top dondurma sizi tatmin etmeyecektir. Unutmayın ilk önce göz doygunluğu gerekli. Ayrıca her dondurma yiyişinizde külah tüketmeyin. Dondurma külahı yerine kupta dondurma yemeniz, üzerine şekerleme, çikolata sosu döktürmemeniz yediğiniz tatlıyı daha masum hale getirecektir. 

Ortalama 100g dondurma 200-250 kalori arasında enerji içerir.
Örneğin ;
1 mini magnum 45-50gram arasında  140-150 kaloridir. Çeşidine göre kalorisi değişir.  
1 cornetto çikolata disk ortalama 300kaloridir.
1 porsiyon kazandibi(eker kutu) 200-250 kalori arasıdır.
2 küçük kare baklava 250 kaloridir.

Kısacası “dondurma masumdur, kalorisi yoktur, şekeri yükseltmez” gibi bir düşünceniz varsa yanılıyorsunuz. 1 paket  cornetto yemeniz 1 porsiyon baklava yemişsiniz gibi etki yapabilir. Peki dondurmadan vaz mı geçelim? Tabi ki hayır.Siz en iyisi dozunu, miktarını, sıklığını iyi ayarlayın. Sağlıklı seçimler yaparak vücudunuza iyi bakın, ağzınızın tadı kaçmasın. Keyifli bir yaz dönemi geçirmenizi dilerim.

Hiç yorum yok: